O nosičoch

 
 
 
Úvod > O nosičoch
 

Prečo nosiť svoje dieťa?

Lebo nosené deti menej plačú, sú vyrovnanejšie, zdravšie, menej sa trápia s kolikami, skôr sa osamostatnia, lepšie spia, viac sa naučia...

A sú jednoducho viac šťastné! Takisto, ako Vy...

Najdôležitejšie sú asi tieto dôvody:

  • Nosenie je jeden z najväčších darov, ktorý len môžete svojmu dieťatku dať v prvých mesiacoch a rokoch jeho života a ktorý bude mať dlhodobé pozitívne následky na jeho psychiku.
  • Vybuduje sa medzi Vami ničím nenahraditeľný vzťah a vzájomná dôvera.
  • Je to najdokonalejší spôsob na to, aby sa požiadavky a úlohy nosiacej osoby a bábätka dostali do úplnej harmónie.
  • Už je aj psychológmi dokázané to, čo my mamy už stáročia v hĺbke svojej duše cítime - že detičky v bezpečnom objatí svojej matky majú oveľa väčšiu duševnú rovnováhu a ich emocionálny vývoj je harmonický.
  • Nosením v šatke alebo ergonomickom nosiči sa podporuje správny anatomický vývin kĺbikov Vášho dieťaťa.
  • A v neposlednom rade – lebo takto je to najlepšie pre dieťa! … ako aj pre maminu a tatina!  :-)

 

Stačí sa len zamyslieť!

Stane sa malý zázrak a na 9 mesiacov sa do Vášho bruška nasťahuje malilinké bábätko. Počas tých 9 mesiacov presne vie a cíti, čo sa s Vami a Vašim okolím deje! Cíti, keď ste práve veselá, ale rovnako vie aj o tom, keď Vás niečo bolí. Každým dňom rastie, kým nakoniec „vyrastie” to svoje najdokonalejšie miesto a narodí sa.

Podľa mnohých odborníkov je pôrod najväčšou traumou pre človeka a okolnosti, ako ho „privítajú na svet” sú veľmi rozhodujúce v tom, ako dokáže túto traumu spracovať.

Ak po narodení…

bábätko nedostane tú fyzickú a psychickú starostlivosť, ktorá je daná blízkosťou mamičky alebo blízkej osoby (otecko!), ostane osamelé, pomaly ale iste sa stratí jeho pôvodná, úprimná viera, s ktorou prišlo na svet a ktorá ho bude sprevádzať po celý jeho život, ak ho v tom budete podporovať.

Doprajte svojmu dieťatku to, čo prirodzene potrebuje!

Dôverujte mu, že je jeho potreba úprimná a vypočujte si ju!
Ak plače, zoberte si ho do náručia, ak chce byť s Vami keď varíte, tak si ho uviažte do šatky alebo nosiča.

Je odborníkmi dokázané, že nosené deti sú duševne vyrovnanejšie, ich dôvera voči svetu, ako aj odvaha spoznávať nové veci je silnejšia.
Tú podporu a dôveru, ktorú im cez telesný kontakt poskytnete počas prvých rokov, si uložia a počas neskorších rokov sa im bude dariť lepšie prekonávať rôzne životné situácie, vyžadujúce tieto silné emocionálne základy.

Prvé dva roky…

sú o telesnom kontakte našich detí. Malé bábätko má na prvý pohľad iba telesné, fyzické potreby. Je hladné, potrebuje sa najesť, je unavené, chce sa vyspať. Ak sa toto všetko udeje v citovom bezpečí, pri telesnom kontakte s blízkou osobou, bude určite citovo vyrovnané a jeho emocionálny vývoj zaručene zdravý.
Tesný telesný kontakt sa postupne uvoľňuje, okolo 2 rokov sa už pohybujú samostatne a užívajú si samostatnosť, ale podľa potreby sa ešte občas vracajú do bezpečného objatia svojich rodičov.

Vo svojich troch rokoch…

sú už dozreté na samostatné riešenie rôznych situácií. Vtedy začína ich prvá samostatná rola, z detičiek sa stanú škôlkári. Ich smelosť, otvorenosť a vyrovnanosť v tomto veku je značne ovplyvnená tým, aký mali vzťah s rodičmi v predchádzajúcich rokoch. Ak bolo rodinné pozadie silné a dôverné, bude aj naše dieťa vedieť nadviazať úprimné a ozajstné priateľstvá, čo je asi jedným z najdôležitejších ľudských činiteľov.
Pomaly pustíme ruky svojho dieťaťa, a vydá sa na samostatnú a snáď úspešnú cestu životom.

Ak ste svoje dieťa nosili podľa jeho požiadaviek,
bude aj tento postupný proces osamostatnenia sa prebiehať pekne, prirodzene a plynule.

Možno si už ani nebudete pamätať tie prvé roky, keď ste neľutovali čas ani energiu a nosili ste ho vždy, keď si to žiadal. Ale jediná vec ostane navždy z týchto čias: silný citový vzťah, ktorý vznikol z fyzického kontaktu a ktorý sa nedá ničím nahradiť.
Dar bezpečia a lásky, ktorý svojmu dieťaťu dáte pomocou nosenia je z užšieho pohľadu základom rodinnej súdržnosti, keď sa na to pozrieme zo širšieho pohľadu, črtá sa nám možnosť vzniku zdravej spoločnosti citovo vyrovnanejších ľudí.

Želáme každej mamine, aby si vychutnala krásne a nezabudnuteľné chvíle nosenia!

 

 

V čom nosiť svoje dieťa?

Pre najmenšie bábätká odporúčame elastickú šatku. Rodičia, ktorí sa na túto otázku pozerajú z praktického hľadiska, vyberajú väčšinou ergonomický nosič. Prechod medzi týmito dvoma nosičmi je podľa mnohých Lili-tai.

Záleží to v prvom rade od toho, čo Vám najviac vyhovuje, čo sa k Vašej osobnosti najviac hodí.

Sú takí, ktorí uprednostňujú šatku, ktorá je asi najstarším a najuniverzálnejším prostriedkom na nosenie. Variácie rôznych spôsobov uviazania sú takmer nekonečné, každý si vie nájsť to najpohodlnejšie riešenie. Pre iných znamená naopak veľa starostí, že šatku treba vždy nanovo uviazať, naštudovanie rôznych spôsobov viazania sa im zdá byť dlhým a komplikovaným procesom.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú predsa sklon k tradičnému spôsobu nosenia, ale chceli by ste viazať jednoduchšie a máte radi, ak Vás nosič aj „oblieka“, tak Vám odporúčame Mei-tai.

Keď však uprednostňujete v prvom rade praktické hľadiská nosenia a hľadáte moderné, ergonomické riešenie, tak je tu pre Vás ergonomický nosič.

Treba brať samozrejme ohľad aj na vek dieťaťa...

Kedy aký nosič použiť

Elastická šatka

Pre novorodencov je najpohodlnejšia jednoznačne elastická šatka. Bábätko si počas 9 mesiacov zvyklo na polohu v brušku svojej matky, najbližšie k tomuto pocitu má elastická šatka. Mäkko ale bezpečne ho obopína, váha je rozložená všade rovnomerne. Do uviazanej šatky je veľmi jednoduché vložiť bábätko, pretože elastická látka sa dokonale prispôsobí jeho telíčku. Práve preto je však časom stále ťažšie nosiť v elastickej šatke dieťa s väčšou váhou, lebo výhody tejto látky sa pri 8-10 kilách stávajú nevýhodami a nosenie v nej už nebude také pohodlné ako na začiatku. Čiže tento druh šatky je ideálny do 6-8 mesiacov dieťaťa.

Najväčšia výhoda elastickej šatky je, že je mäkká, „objímajúca“, ľahko sa s ňou manipuluje a viaže. Táto šatka je najpohodlnejšia pre malé bábätká, preto ju vždy odporúčame pre novorodencov. Drží bezpečne ale mäkko, nikde sa nezarezáva. Začiatočníkom sa s ňou viaže ľahšie, lebo sa dá uviazať bez dieťaťa a netreba ju dodatočne doťahovať.

Elastická šatka je ideálna na nosenie vpredu, na nosenie na boku a na chrbte budú pohodlnejšie mei-tai či ergonomický nosič.

 

Elastickö šatky Liliputi

Lili-tai

Lili-tai sa síce môže používať pomocou špeciálnej techniky viazania už aj pre novorodencov, ale v prvých týždňoch ešte nie je ideálnym nosičom. Novorodenec sa doňho nedá tak pevne uviazať ako do šatky, v tomto veku ho odporúčame iba mamičkám s veľkými skúsenosťami.

Podľa našich skúseností je tento nosič ideálny už niekoľko týždňov po narodení dieťaťa, v závislosti od jeho veľkosti. Praktické skúsenosti ukázali, že maximálne pohodlne sa v ňom nosí do cca. 15 kg.

Nosič lili-tai sa vyrába z látky pevnej šatky Liliputi, ktorá je tkaná diamantovou väzbou. Dokonale obopína telo dieťaťa v každom bode. Má plynule nastaviteľnú šírku a výšku, preto rastie spolu s dieťaťom. Dá sa v ňom nosiť vpredu aj na chrbte. Pohodlné nosenie pre rodičov zabezpečuje mäkko polstrovaný bedrový pás a široké ramenné popruhy. Jeho viazanie sa dá ľahko a rýchlo naučiť.

 

Mei-tai Liliputi

Ergonomický nosič

Ergonomický nosič má tzv. novorodeneckú vložku, preto sa v ňom dá nosiť už od prvých týždňov. Od cca. 6 mesiacov, keď už dieťa bezpečne sedí, ho odporúčame aj na nosenie na chrbte. V tomto nosiči - vďaka jeho špeciálnemu tvarovaniu - dieťa prakticky sedí. Na začiatku je v ňom pohodlnejšie nosiť vpredu, ale môže sa používať aj na nosenie na boku. Väčšie deti je praktické nosiť na chrbte, ale je to samozrejme úplne individuálne, komu čo viac vyhovuje a neexistuje na to žiadne pravidlo.

V ergonomickom nosiči sa dá nosiť prakticky s neobmedzenou hornou hranicou veku či hmotnosti, vďaka nastaviteľným popruhom ide o nosič, ktorý sa dá využívať dlhé roky.

Ergonomický nosič má pevný a silný bedrový pás a mäkko polstrované, široké ramenné popruhy. Váha dieťaťa je dokonale rozložená, preto je v ňom maximálne pohodlné aj nosenie ťažších detí bez únavy aj niekoľko hodín denne.

Na cestách či výletoch je veľmi užitočným a praktickým pomocníkom, jeho používanie je veľmi jednoduché a rýchle. Je všestranne nastaviteľný, s možnosťou diskrétneho dojčenia v nosiči.

Dá sa v ňom nosiť vpredu, na boku aj na chrbte, pre fixovanie hlavičky spiacich detí slúži kapucňa, ktorá sa dá aj odopnúť.

 

Ergonomický nosič Liliputi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
;
Plná (Desktop) verzia