O topánkach

 
 
 
Úvod > O topánkach
 
Aby detské nôžky zdravo rástli...

Prečo sú dobré topánky s mäkkou podrážkou?

98 % detí príde na svet so zdravými nohami, ale 60 % dospelých má nejaké deformácie nôh. Tieto deformácie sa vytvárajú už v detstve a ich príčinou sú nevhodné topánky.
Takmer každý odborník súhlasí s tým, že najzdravšie je chodenie na boso, čo nie je prekvapujúce, veď ľudstvo chodilo veľmi dlho na boso (a na veľa miestach ešte dodnes tak chodí), a k tomu sa prispôsobili naše kosti, kĺby a šľachy.
Kožené detské topánky s mäkkou podrážkou majú najbližšie k chodeniu na boso. V týchto topánkach sa dieťa naučí chodiť tak, že používa svoje prsty na nohe a svaly chodidla, čo v topánkach s pevnou podrážkou nedokáže. Toto veľmi prispieva k vývoji rovnováhy a koordinačných schopností a posilňuje kĺby, svaly a šľachy nohy. Takéto topánky nepostláčajú nohu, mäkká koža dovolí malej nožičke rásť a necháva jej dostatočný priestor, aby sa prirodzene vyvíjala.
Reflexné zóny chodidla – na rozdiel od topánok s pevnou podrážkou – sú počas chôdze stimulované, čo má veľmi pozitívne účinky na celé telo.
Nosením detských topánok s mäkkou podrážkou sa teda dá predísť niekoľkým ortopedickým ochoreniam v dospelosti a rozvíja sa koordinácia pohybu detí! 

Mám také informácie, že najvhodnejšia pre deti je členková obuv. Nie je to tak?

Pri obuvi s pevnou podrážkou je ešte stále lepšie, ak topánky pevne držia členky. V topánkach s mäkkou podrážkou sa však každá časť nožičky zúčastňuje chôdze a tým pádom nepotrebuje – dokonca je vyslovene škodlivé – ak selektívne odbremeníme členky. Práve toto je podstatou koncepcie: nohy budú zdravé vtedy, ak sa posilnia. 

Je to podložené aj odbornou literatúrou?

Samozrejme! V Amerike, Západnej Európe aj v Austrálii je už v širokom okruhu rozšírené nosenie topánok pre deti s mäkkou podrážkou, značná časť lekárov a odborníkov hlási túto koncepciu.

Majú tieto topánky protišmykovú podrážku?

Áno! Podrážka zo silnej, brúsenej kože má vynikajúce protišmykové vlastnosti, čo je v prípade neustále sa pohybujúceho dieťaťa veľmi dôležitý aspekt.

Sú tieto topánky priedušné?

Áno! Mäkká koža vynikajúco dýcha, tým pádom sa detská nožička nepotí, nehrozí jej plesňové ochorenie.

Ako dlho sa dajú nosiť topánky s mäkkou podrážkou?

Dajú sa nosiť dlhšie, ako obuv s pevnou podrážkou, pretože veľkosť topánok s mäkkou podrážkou zodpovedá dvom veľkostiam klasických topánok. V prípade topánok s mäkkou podrážkou nie je veľkým problémom ani to, ak sú topánky pri nákupe o niečo väčšie.

Topánky Liliputi sú vhodné ako vychádzková aj ako domáca obuv, alebo ako prezúvky do škôlky či do jaslí.
Sú určené do suchého prostredia.
Sú ideálne ako prvé topánky pre zvládnutie prvých krôčikov!

 
 
Odporúčanie detského ortopéda

V období prvých krokov je veľmi dôležité, aby sme dieťaťu obuli iba také topánky, ktoré majú najbližšie k chodeniu naboso. V tomto období sa posilňuje svalstvo na chodidlách a okolo členku. Svaly na zadných lýtkach pracujú výlučne v stoji na špičkách. V topánkach s tvrdou podrážkou to dieťa nedokáže. Klenby chodidla sa vytvoria výlučne následkom svalovej aktivity. Počas chodenia naboso sa dostáva výrazne do popredia koordinačná funkcia chodidiel. Po kamienkoch, na trávniku, v piesku nútia nerovnosti terénu, aby svaly chodidla pracovali.

V interiéroch sa treba prispôsobiť vnútornej teplote a prípadnej šmýkajúcej podlahe, v exteriéri nebezpečným, ostrým povrchom. Preto sme nútení obuť dieťaťu niečo na nohy. Rôzne protišmykové ponožky sú veľmi dobré, ale nie vždy spĺňajú požiadavky prostredia.

Topánky Liliputi s mäkkou podrážkou, ako alternatíva chodenia naboso, zabezpečujú správnu funkciu svalov a neskorší vývoj zdravej klenby.

Charakteristika topánok Liliputi
  • mäkká podrážka, ktorá je do každej strany maximálne ohybná
  • vonkajšia strana podrážky je protišmyková koža, vnútorná strana mäkkučká koža
  • predná časť okolo prstov chodidiel je okrúhla, má dostatočnú šírku, je veľmi mäkká
  • do žiadnej strany nie sú fixované
  • pomocou gumičky okolo členku sa dajú ľahko obuť, netlačia a prispôsobia sa detským nožičkám
Hodnotenie a odborný názor

"Topánky s mäkkou podrážkou Liliputi v plnej miere umožňujú, aby sa dieťa pohybovalo, ako keby chodilo naboso. Nebránia chodidlám v pohybe, dieťa cíti nerovnosti terénu, ľahko v nich udrží rovnováhu, čo je neskôr dôležité z hľadiska vývoja. Je zabezpečené, aby sa klenby vyvinuli správne dôsledkom svalovej aktivity. Topánky slúžia aj ako prevencia proti deformáciam nôh, ktoré môžu spôsobiť tvrdšie topánky v období prvých krokov."

Dr. Zsuzsanna Lengyel
primárka detského ortopedického oddelenia

 
 

Ak Vaše dieťa chodí v takýchto topánkach:

- používa svoje prsty a svaly chodidla, prirodzene si ich posilňuje - v topánkach s pevnou podrážkou to nie je možné

- vyvíja sa jeho rovnováha a koordinačné schopnosti

- posilňujú sa kĺby, svaly a šľachy jeho nožičky

- reflexné zóny chodidla sú počas chôdze stimulované, čo má veľmi pozitívne účinky na celé telo

- topánky nepostláčajú nohu, mäkká koža dovolí malej nožičke rásť a necháva jej dostatočný priestor, aby sa prirodzene vyvíjala

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
;
Plná (Desktop) verzia